Az egyik legegyszerűbb stresszoldó módszer: a vízivás

Az egyik legegyszerűbb stresszoldó módszer: a VÍZIVÁS


Sokat hallhatunk arról, hogy a vízfogyasztásnak mennyire fontos szerepe van az egészségünk megőrzése szempontjából, a stressz és a szervezetünkben lévő víz közötti összefüggés viszont kevésbé közismert. Amikor stresszhelyzetbe kerülünk, jó, ha vannak a kezünk ügyében olyan egyszerű stresszoldó módszerek, amelyekhez nyúlhatunk, hogy enyhítsük a stressz káros hatását. Ezek közül szeretnénk most bemutatni egyet, a vízivás csodáját.


Milyen szerepet tölt be a víz a testünkben?
Szinte közhelyes, hogy a víz az élet alapja. De tudjuk-e, hogy mi mindent köszönhetünk a víznek? A testünk fő alkotórésze a víz, a teljes testsúlyunknak mintegy 70%-át teszi ki. A sejtjeink nagy részét víz alkotja, és a vér, valamint a nyirok, a tápanyagokat, az oxigént, a salakanyagokat és a hormonokat szállító két fő testfolyadék is főként vízből áll. Folyadékok olajozzák az ízületeinket, és csökkentik a súrlódást, segítik a mozgást mindenhol a testünkön belül. A víz az egyetlen eszköz, amelynek segítségével bármi is tisztulni, áramolni és mozogni tud a testben. Nagyon jó, szinte univerzális oldószer. Sokféle anyagot tud oldani, ezért az alapja annak, hogy tápanyagok eljuthassanak a sejtekhez és a salakanyagok eltávozhassanak. Kulcsfontosságú szerepet játszik a szervezetünk méregtelenítésében. A testünkben az információ átadása is legtöbbször vízben oldott hírvivő molekulák révén valósul meg. A megfelelő mennyiségű és minőségű víz ezért létfontosságú ahhoz, hogy ezek a folyamatok jól működjenek.


Mennyi vízre van szükségünk naponta?
A kísérletek szerint, ha nem végzünk semmilyen megerőltető tevékenységet, nem beszélünk, nincs melegünk, akkor is elveszítünk naponta kb. 2 liter vizet a széklet, a légzés, a verejtékezés, a vizelet révén. A sok helyen hallható napi 2 literes folyadékfogyasztás így hát nagyon minimális. Ennél több vízre van szükségünk ahhoz, hogy a testünk a feladatait optimálisan el tudja látni: hogy elegendő víz jusson a keringésünkbe, az ízületeinkhez, az emésztő- és a kiválasztórendszerbe, és ami kiemelten fontos, az agyunkhoz is.

Testtömeg kg-onként legalább napi 30 ml tiszta vízre van szükségünk minden más folyadék mellett, azaz például egy 80 kg-os embernek 2,4 liter vízre. Fontos, hogy semmilyen más élelmiszer vagy folyadék nem tudja pótolni a tiszta víz jótékony hatását. Az üdítőitalok, a kávé, a tea, az alkohol nem helyettesíti. A szomjúságot ugyan csökkenthetik, de a vízhiányt nem szüntetik meg, sőt a feldolgozásukhoz még fel is használ vizet a szervezetünk. A legjobb választás tehát a tiszta víz (például szénsavmentes ásványvíz, forrásvíz vagy szűrt csapvíz).


Honnan tudhatjuk, hogy vízre van szükségünk?


Elsőre azt gondolhatnánk, hogy mi sem egyszerűbb ennél, hiszen csak inni kell egy kicsit, amikor szomjasak vagyunk, de sajnos ez nem így van. Amikor a szomjúság érzése megjelenik, a szervezet már jelentős vízveszteséget szenvedett. És a szomjúságérzetet sem könnyű felismerni, a legtöbb ember gyakran összekeveri az éhségérzettel, és ezért inkább eszik ahelyett, hogy vizet inna. Mindezeknek köszönhetően a felmérések szerint az emberek 95%-a nem iszik elegendő vizet, és így például az európai emberek 60%-a krónikusan vízhiányos.



A legjobb tehát, ha még azelőtt iszunk, mielőtt megszomjaznánk és a megivott víz mennyiségét eloszlatjuk a nap során, azaz inkább többször kevesebbet iszunk. Ha egyszerre sok vizet iszunk, azt a szervezet nem tudja felvenni, a vese kiválasztja vizelet formájában és azt gondolhatjuk, hogy minden rendben.



Fontos, hogy felismerjük a testünk jeleit, amelyekkel azt üzeni, hogy vízre van szükségünk. Ha például fáradtnak érezzük magunkat anélkül, hogy lenne rá okunk, ha úgy érezzük, hogy az energiaszintünk lecsökkent, ez jelezheti azt, hogy vízhiányos a szervezetünk. A dehidratált állapot gyakori jele a sötét vizelet, a fejfájás, az ízületi problémák, a székrekedés, amelyeknek persze sok más oka is lehet, de a víz pótlása sokszor enyhíti vagy megszünteti ezeket a tüneteket.


Az agyunk működéséhez különösen fontos, hogy elegendő vizet kapjon, hiszen kb. a 85%-a víz. Az agynak kiemelten sok vízre van szüksége és nagyon érzékeny a legkisebb vízhiányra is. Amikor szomjasak vagyunk, az azt jelzi, hogy egy kicsit már kiszáradtunk, kb. 2%-ot veszítettünk a vízkészletünkből. Ez a 2%-os vízvesztés már káros hatással van az agyműködésre: a mentális funkcióink hanyatlanak. Nyugtalanság, tompultság, ingerlékenység, türelmetlenség, feszültség, fáradékonyság, kimerültség léphet fel, csökken a koncentrációs és az emlékezőképesség, sőt akár szédülés és fejfájás is jelentkezhet. Ha kiszárad a szánk, az már fokozott vízhiányt jelez, ilyenkor a szellemi képességeink még jobban csökkenhetnek.




Hogyan segíthet stresszhelyzetben a vízivás?
Stresszhelyzetben az átlagosnál több vizet használ el a szervezetünk, ezért különösen fontos a víz pótlása. A rövid ideig tartó és a tartós stressz vízhiányt okozhat a szervezetünkben, amelyből sokféle lelki és fizikai probléma származhat. A stressz hatására bekövetkező vízveszteség az összes testi folyamatra hatással van, amelyhez víz szükséges, így a vízivással segítünk testünk egyensúlyának helyreállításában. A stressz által okozott vízhiányra különösen érzékenyen reagál az agyunk, hatására romlanak a mentális képességeink, például nehezebben tudunk gondolkodni. Ha pótoljuk az elvesztett vizet, támogatjuk az agyunkat, hogy jobban meg tudjon birkózni a nehéz helyzettel. Ha odafigyelünk, hogy elegendő vizet igyunk, akkor jelentősen fokozni tudjuk a mentális teljesítőképességünket és könnyebben megbirkózhatunk a stresszhelyzetekkel, mert jobban és tisztábban tudunk gondolkodni, jobban tudunk koncentrálni és könnyebben meg tudjuk őrizni a tudatosságunkat, a belső nyugalmunkat és az egyensúlyunkat.




Ha szeretnél segítséget kapni a stressz mélyebb okainak megszüntetéséhez, szeretettel ajánljuk tanfolyamainkat, valamint a kineziológiai stresszoldást.